To, čomu sa vyhýbame je presne to, čo je potrebné začať robiť.

3.4.2019
Eva Belešová

Ak ste vo svojom živote nespokojní, potrebujete zadefinovať, s čím presne. Následne si vedieť určiť, čo chcete zmeniť a ako inak by to v budúcnosti malo vyzerať.

Naša budúcnosť je spojená s predstavami (vizualizáciami), preto si želanú zmenu musíme dokázať najskôr predstaviť. Ak si ale predstavujeme to, čo už nechceme, s čím sme nespokojní, znovu to dosahujeme a vytvárame.

Ak teda nehovoríte konkrétne, nebude konkrétna ani vaša predstava. Bude vychádzať skôr z toho, s čím spokojní nie ste. Predstavy našej budúcnosti prebiehajú nevedome, ale v ich realizácii sme aj napriek tomu 100 % úspešní. Preto pozor na to, čo si predstavujete, čím sa vo svojej mysli zaoberáte.


Akú zmenu chcete dosiahnuť?

Otázku, ako sa k zmene dopracovať, si položte až potom, keď si dokážete presne stanoviť, akú zmenu a v  akej oblasti chcete dosiahnuť.

Môže vám k tomu pomôcť týchto pár otázok:

Na akú oblasť života sa chcem v rámci zmeny zamerať? Ak na všetky, tak práve to môže byť problém, prečo sa neviete pohnúť z miesta. Nedokážete si určiť priority, a tak nerobíte nič, lebo všetko naraz sa robiť nedá. Skúste si vybrať jednu oblasť, napríklad tú, ktorá vás momentálne zaťažuje najviac, potom si položte otázky podľa nasledujúceho príkladu.

Príklad:

Aká je kvalita môjho života v danej oblasti?
"Pravdepodobne nízka, respektíve určite nižšia než by ste si priali."

Čomu sa vyhýbam?
"Urobiť rázne rozhodnutie."

Z čoho mám strach?
"Že to nebude dobré rozhodnutie a príde pocit neúspechu, zlyhania, osamelosti, pocit viny."

Čo mám tendenciu robiť pod dennodenným tlakom?
"Zotrvávať v nevyhovujúcom stave a odôvodňovať si prečo zmena nie je možná ..."

Čo mi chýba?
"Odvaha, sebadôvera, jasná predstava o tom, kam chcem ísť."

Čomu ešte neverím?
"Že by som to dokázal/a, a že to bude správne rozhodnutie."

Čo ešte neviem?
"Počúvať sám seba, svoj vnútorný hlas, veriť mu a nasledovať ho."


Nevyhýbajte sa rozhodnutiam

Do neželaného stavu sa často dostávame tým, že nerobíme rozhodnutie, o ktorom vieme, že je potrebné. Tým, že zotrvávame v danom stave, iba ho predlžujeme, a nemôžeme vykročiť k želanej zmene. Pritom je zbytočné riešiť, čo bude po našom rozhodnutí, pretože nikto nemôže dopredu vedieť, ako sa okolnosti vyvinú. A možno to aj sami poznáte žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa uvarí.

To, čomu sa vyhýbame je presne to, čo je potrebné začať robiť.

Aj keď sa nám to najskôr môže zdať negatívne, v dlhodobom meradle to prinesie kvalitu do života.


Vykročte k želanej zmene

Sila zmeny je v malých, každodenných krokoch. Možno to znamená, že budete musieť urobiť niečo, čoho sa obávate. Avšak, iba vtedy, keď začnete robiť veci inak, môže prísť iný výsledok. Zameriavaním pozornosti na výsledok namiesto na kroky, ktoré k nemu vedú, nastáva frustrácia. Niekomu dokonca stačí, že si predstaví, čo by mohlo nastať, prežije si to vnútorne, a potom už neurobí žiadny reálny krok. Ale bez aktivity navonok sa nestane nič.


Nebojte sa potrebných krokov, nastavte sa tak, že neúspech nie je voľba. 
Je možné len uspieť.


 

Ďalšie články

Žiť zo srdca

20.11.2020

Myslenie srdcom znamená naučiť sa milovať veci, o ktorých premýšľate.

Túžite po zmene? Nebojte sa požiadať o pomoc

10.1.2018

Začiatkom nového roka si ľudia zvyknú dávať mnoho, viac i menej reálnych predsavzatí. Pokiaľ ešte stále premýšľate nad tým vašim,...

Interný vs. externý referenčný rámec

7.12.2018

V NLP rozlišujeme niekoľko spôsobov myslenia. Interný referenčný rámec, kedy pre svoje rozhodnutia berieme ako základ to, o čom si sami...