Neignorujte stres, naučte sa ho zvládať

12.2.2018
Eva Belešová

Emócie zohrávajú v našich životoch dôležitú úlohu. Pocity šťastia, radosti, optimistický pohľad na svet či spokojnosť vo vzťahu. To všetko sú faktory, ktoré prispievajú k duševnej pohode a robia náš život krajším. Odlišná situácia nastáva v okamihoch, keď vnútorný pokoj človeka nabúra stres.

Rakúsky lekár a vedec Hans Selye raz povedal: „Stres patrí k životu rovnako ako vzduch a dýchanie. Existuje jediný spôsob, ako sa stresu vyhnúť. Zomrieť." Tento pojem pochádza z latinského slova „strictus, stringere“ a v preklade znamená uťahovať, stláčať. Jedná sa teda o akýsi tlak či iný silný podnet, s ktorým sa musí náš organizmus vysporiadať. Áno, stres je neoddeliteľnou súčasťou našich životov, no nemusí nás zásadnejšie ovplyvňovať. Treba však vedieť s ním pracovať.

Sprevádza nás každý deň

Spúšťače stresu môžu byť rôzne a na človeka vplývať rôznou intenzitou. Rodinné konflikty, vážne ochorenia, finančné starosti či nespokojnosť v zamestnaní. Problém nastáva, ak sa naše starosti neustále opakujú, nabaľujú a tým nás dlhšiu dobu, niekedy i roky, udržujú v napätí, nepohode a neschopnosti ťažkú situáciu (vy)riešiť. Nespavosť, nerozhodnosť, nesústredenosť, podráždenosť, výbušnosť, nechutenstvo, poruchy spánku, nadmerné pitie alkoholu, fajčenie, znížené sebavedomie, ale i syndróm vyhorenia. Sú vám tieto príznaky povedomé? Možno ani netušíte, že súvisia práve so stresom. Stres ako taký, ale i okruhy tém, ktoré s jeho zvládaním súvisia, si preto zaslúžia extra pozornosť. To, v akej miere ho vpustíme do našich životov, predsa určujeme my. Aj v tomto smere zohráva kľúčovú úlohu naša myseľ.

Zásadný omyl ľudí

Väčšina ľudí si myslí, že stres je dôsledkom neočakávaných a vážnych udalostí v ich životoch. No nie je to celkom pravda. Každá udalosť, ktorá nás postretne, spúšťa celý rad emócií a následných reakcií. Akonáhle sa ocitneme v stresovej situácii, naše telo je pripravené reagovať. Najčastejšími reakciami sú boj alebo útek. Nervová sústava nás chráni pred číhajúcim nebezpečenstvom. Nerobí žiadny rozdiel medzi skutočným fyzickým nebezpečenstvom a ostatnými aspektmi, ktoré vnímame ako hrozbu. Keď si robíme starosti a neustále o niečom premýšľame, vyvoláva to rovnakú stresovú reakciu ako napríklad auto, ktoré pred nami znenazdajky zabrzdí. Ak sa to stáva pričasto, trpí tým naše telo i schopnosť jasne a konštruktívne myslieť.

Najhorší stres je ten každodenný

Stres je vždy rovnako zhubný, nech už za ním stojí čokoľvek. Pre človeka ale predstavuje najväčšie riziko stres každodenný. Je vedecky dokázané, že opakovaný stres vystavuje organizmus vysokým dávkam stresových hormónov, adrenalínu i kortizolu, čím nebezpečne rastie krvný tlak a zvyšuje sa riziko infarktu. O to vážnejšie vyznieva skutočnosť, že túto, pre niekoho neidentifikovateľnú formu napätia, považuje väčšina ľudí za normálnu. Príde nám ako prirodzená súčasť života, ktorá nás udržiava v „strehu“, pripravených okamžite konať. No opak je pravdou. Tento typ stresu je zo všetkých najnebezpečnejší a môže mať veľmi nebezpečný dopad na zdravie človeka.  

Základný poznatok, ktorý nám ale so zvládaním stresových situácií pomôže, znie: Zdroje stresu možno zmeniť. Podstatné je prispôsobiť im našu reakciu. Pomerne veľké množstvo ľudí sa počas života zaoberá vecami, ktoré nemôže ovplyvniť, pretože na ne nemajú dosah. Proaktívni ľudia sa ale zameriavajú a sledujú predovšetkým veci vo svojom okruhu. Naučia sa selektovať to, čo dokážu zmeniť a nenechajú sa prevalcovať skutočnosťami, na ktoré vplyv nemajú. Týmto osvedčeným spôsobom dochádza k uvoľňovaniu pozitívnej energie, ktorá postupne pohltí telo i myseľ. A presne to je tá správna cesta.
 

Ďalšie články

Žiť zo srdca

20.11.2020

Myslenie srdcom znamená naučiť sa milovať veci, o ktorých premýšľate.

7 krokov ku kvalitnému intímnemu vzťahu

27.9.2019

Tým, že si nájdete partnera, sa nič nekončí. Práve naopak, je to len začiatok spoločnej cesty. Bytie je totiž dynamický proces. Neustále...

Naučte sa byť kreatívni a racionálne myslieť aj v stresovej situácii

22.3.2020

Aktuálna celosvetová situácia priniesla so sebou veľké zmeny v našom každodennom fungovaní. To, čo sme považovali za samozrejmosť sa zo...