Túžite po zmene? Nebojte sa požiadať o pomoc

10.1.2018
Eva Belešová

Začiatkom nového roka si ľudia zvyknú dávať mnoho, viac i menej reálnych predsavzatí. Pokiaľ ešte stále premýšľate nad tým vašim, jeden tip pre vás máme - naučiť sa prijať pomocnú ruku a najmä, prosbu o pomoc vysloviť.

Na tejto planéte žijú miliardy ľudí. Dokážete si vôbec predstaviť, že by sme všetci robili všetko sami, bez pomoci, odkázaní iba na vlastný rozum a schopnosti? Zrejme nie. Navzájom sa potrebujeme, ovplyvňujeme, veľa vecí a skúseností si predávame a napríklad aj tak zisťujeme, kde máme nedostatky. 

Experti z oblasti psychológie tvrdia, že mnohí ostávame ľahostajní k vlastným problémom a viac sa zaujímame o ťažkosti iných. Vypočujeme si ich, poradíme im, ponúkneme pomocnú ruku, snažíme sa človeka v ťažkej situácii povzbudiť. Pritom ale zabúdame na fakt, že jedného dňa sa možno ocitneme v obdobnej situácii. Budeme potrebovať rovnakú „službu“, no s najväčšou pravdepodobnosťou o ňu nepožiadame. Týka sa to aj životných zmien.

Z čoho plynú obavy?

Každá väčšia zmena so sebou prináša pocit samoty. Skúsenosti odborníkov nadobudnuté dlhoročnou praxou potvrdili, že akonáhle sa začíname prikláňať k myšlienke na zmenu a podnikať patričné kroky, rastie miera našej osamelosti. Preto od momentu, keď sa snažíme veci zmeniť, mali by sme vedome vyhľadávať ľudí, ktorých môžeme požiadať o pomoc. Osloviť tých, ktorí sledujú a podporujú naše konanie a záujmy. A to nemusí byť vždy jednoduché. Veď ľudia nemajú na čele nápis "Som tu pre vás". Aj preto neraz volíme prázdnotu a osamelosť, sprevádza nás strach, neistota i obavy z odmietnutia či nepochopenia ostatnými.

Nie ste na to sami

Jedno z najdôležitejších poznaní života tak pramení zo skutočnosti, že nik z nás nedokáže žiť bez pomoci. Akékoľvek myšlienky typu: „Všetko spravím sám, poradím si!“ sú väčšmi prejavom nedostatku sebaúcty než vyrovnanej povahy. Trvať na tom, že všetko zvládneme, súvisí so strachom zdieľať afekciu, empatiu, city a samozrejme obavu, či sa nájde niekto, kto by nám chcel a mohol skutočne pomôcť. 

Zmena súvisí s odvahou

Pripravte sa na to, že často sa vaše okolie k plánovaným zmenám postaví negatívne. Možno sa bude všetkými možnými prostriedkami snažiť dostať vás späť do „klietky“ a zosmiešniť to, čo plánujete. Ak nemáte dostatok sebaúcty, pôjde o neľahkú konfrontáciu. A tá s vlastnou neistotou býva vo všeobecnosti jedna z najťažších. Zmena však predpokladá odvahu ísť proti prúdu. Snažte sa nadviazať kontakt s ľuďmi, ktorí už riešili, respektíve riešia podobnú vec. S ľuďmi, ktorí chcú na sebe pracovať. S ľuďmi, ktorí mali odvahu upustiť od zaužívaných vzorcov. Práve v nich nájdete vytúženú podporu.

Život je radosť

Hovorí sa, že zmena je jediná konštanta, ktorá je istá. Zmena totiž plynie z nášho vnútra a môže byť cestou k životnej spokojnosti. Odhodiť zábrany vyžaduje odvahu. Odvaha je spojená s túžbou. A tá správna túžba dokáže divy. V okamihu, keď začnete žiť (aj) pre seba a podľa seba, začnete pociťovať zvláštnu, ale pritom oslobodzujúcu pravdu. Že žiť šťastný život je skutočná radosť.

Ďalšie články

Umenie počúvať

16.10.2018

Komunikácia je v živote základ. Nekomunikovať sa jednoducho nedá, pretože človek komunikuje aj keď mlčí. Akurát mu nerozumieme. Okrem...

Ako zlepšiť kvalitu vášho vzťahu? Stačí si osvojiť túto základnú vec

4.4.2018

Určite ste sa už v minulosti stretli s tvrdením, že bezpodmienečne niekoho milovať sa odvíja predovšetkým od schopnosti mať rád sám seba....

Aké je to žiť a riadiť sa srdcom?

10.1.2018

Hovorí sa, že správne rozhodnutia bývajú podmienené počúvaním vnútorného hlasu. Ten nám vždy poradí správne. Vychádza však zo srdca...