Ako vznikajú presvedčenia
Dieťa sa od narodenia „snaží“ o to, aby bolo milované a prijaté svojim okolím. Podvedome si volí rôzne stratégie, ako získava lásku od svojich najbližších. Ak napríklad dieťa žije v prostredí, kde nesmie prejaviť svoj hnev alebo smútok (za čo ho rodičia trestajú), naučí sa svoje emócie potláčať. Môže vzniknúť presvedčenie: „iní ovládajú môj život“. V niektorých rodinách sa naopak môže stať, že dieťa je podporované v prílišnom presadzovaní svojich potrieb a vznikne presvedčenie „Som dôležitý“, čo môže vyústiť do pocitu nadradenosti.
Všetky základné presvedčenia o sebe a o svete získavame počas prvých rokov života z najbližšieho okolia. Je to rodina, vychovávatelia, škôlka, škola, priatelia, kto nás počas prvých rokov nášho života formuje a ovplyvňuje. Aj v dospelosti má na nás okolie menší či väčší vplyv. Na naše presvedčenia a teda naše vnímanie sveta a seba ovplyvňujú tiež informácie, ktoré prijímame z médií či kníh.
Presvedčenia z pohľadu NLP
Presvedčenia z pohľadu NLP môžeme definovať ako: “zovšeobecnenie, ktoré robíme o sebe alebo o svete, a o ktorom sme presvedčení, že to je pravda.“ Presvedčenia riadia naše správanie a sú obvykle podvedomé. Našu potrebu kyslíku vôbec nespochybňujeme, k našim presvedčeniam máme rovnaký postoj. Vo vzťahu k našim presvedčeniam sme v rovnakej situácii. Nepremýšľame o nich a málokedy si ich uvedomujeme, pokiaľ nie sme na ne vyslovene upozornení. Časť presvedčení sa zakladá na osobnej skúsenosti, ale väčšina z nich je prevzatá od našich najbližších alebo z kultúry, v ktorej žijeme.
Limitujúce presvedčenia
Môže sa stať, že presvedčenia, ktoré sme počas života nadobudli nie sú pre nás už viac užitočné. Niektoré dokonca môžu byť v určitom kontexte doslova limitujúce. Neslúžia nám. Môže sa jednať o presvedčenia z akejkoľvek oblasti života. Napríklad: „Svet je nebezpečný“, „Som bezvýznamný“, „Ľuďom sa nedá veriť“ alebo „Nemôžem sa zmeniť“, „Som hlúpy“.. a iné..
Keďže presvedčenia nie sú fyzicky vidieť a sú hlboko uložené, nenapadne nás pátrať po nich, spochybňovať ich alebo uvažovať prečo máme práve toto presvedčenie. Je však určite užitočné, minimálne v kontextoch, kde život nevyzerá podľa našich predstáv, resp. kde chceme zvýšiť kvalitu života, zamyslieť sa nad tým, či nemáme presvedčenia, ktoré nám už neslúžia a ktoré nás limitujú. Môžete sa napríklad sami seba opýtať: o čom som presvedčený, že robím, hovorím a cítim práve toto ?
Presvedčenia formujú našu realitu
Akýkoľvek posun vpred je možný, iba v prípade, že budete ochotní urobiť chybu a že budete ochotní spochybniť to, čomu ste doteraz verili.
Tým, že presvedčenia formujú našu realitu a teda náš život, má určite zmysel sa nimi zaoberať. Zmena presvedčení vedie ku zmene vo vnímaní a tým aj ku zmene v správaní. Z iného systému presvedčení vyzerá svet doslova inak.
V živote je dôležitý predovšetkým proces uvedomovania si. Ak nám to v niektorom aspekte života neladí, je potrebná nová perspektíva, nové presvedčenie, ktoré nám z dlhodobého hľadiska zvýši kvalitu života. Ak by ste mali chuť sa s nami vydať na cestu uvedomovania a zmien, radi vás u nás privítame, či už na kurze, workshope alebo individuálnom koučingu.
Ako mať vplyv v komunikácii